MEZOTERAPIA IGŁOWA – odżywczy koktajl dla skóry

Nie ulega wątpliwości, że codzienna pielęgnacja ma ogromny wpływ na stan naszej skóry twarzy i ciała – zapewne każdy z nas ma w swojej łazience starannie dobrane kosmetyki obiecujące nam spektakularne efekty odmłodzenia, nawilżenia, czy regeneracji skóry. Nie zawsze jednak specyfiki z drogerii są w stanie zaradzić naszym problemom. Efekty starzenia jak zmarszczki i utrata owalu twarzy, pozostałości trądziku lub blizny po różnych innych defektach skórnych da się czasami złagodzić jedynie poprzez wykorzystanie zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna.

Jedną z najbardziej popularnych metod walki z niedoskonałościami skóry jest mezoterapia igłowa.

Słowa „mezoterapia” po raz pierwszy dr Pistor użył prezentując tą technikę w lokalnym czasopiśmie medycznym w 1958 roku. Nazwa „mezoterapia” pochodzi od słowa „mezoderma” i dr Pistor zdefiniował tę technikę jako leczenie mezodermy (w rozwoju embrionalnym trzeci listek zarodkowy, z którego rozwija się tkanka łączna, mięśnie i naczynia krwionośne), odnosząc się do efektów jakie osiągnął na poziomie tych tkanek poprzez ostrzykiwanie ich prokainą. Mezoterapia może być więc postrzegana jako „odnoga” farmakoterapii.
W 1964 dr Pistor założył Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii i rozszerzył tę technikę do leczenia wielu medycznych, weterynaryjnych i skórnych problemów a w 1987 r., Francuska Narodowa Akademia Medyczna oficjalnie uznała mezoterapię za specjalność medyczną.

Mzoterapia igłowa jest jedną z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej na całym świecie a dr Michel Pistor nazywany jest „ojcem mezoterapii”.

 

Mezoterapia igłowa polega na bezpośrednim podaniu małych dawek leków czy innych substancji aktywnych śródskórnie lub podskórnie w miejsca, które chcemy poddać zabiegowi. Wstrzyknięcie substancji do obszaru tkanki poddanej zabiegowi tworzy depozyd, z którego dana substancja uwalnia się stopniowo. Takie podanie leku czy substancji aktywnej jest również korzystne z tego względu, iż omijany jest przewód pokarmowy co pozwala uniknąć skutków ubocznych czy efektów ogólnoustrojowych.

 

Zabiegi mezoterapii igłowej stosuje się w leczeniu wielu chorób skóry takich jak: przebarwienia, łojotok, osłabienie włosów, wypadanie włosów i łysienie czy cellulit a także w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry oraz w usuwaniu objawów starzenia się skóry związanych z wiekiem, ekspozycją na słońce, paleniem tytoniu. Przede wszystkim chodzi tutaj o drobne linie, zmarszczki, utratę jędrności, elastyczności, blasku skóry, cieniach i zmarszczkach wokół oczu.

Śródskórne podanie substancji czynnych zwiększa metabolizm komórek i stymuluje komórki skóry właściwej – fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia się jakość macierzy zewnątrzkomórkowej oraz mikrokrążenie w skórze.

Obecnie na rynku jest wiele substancji wykorzystywanych w zabiegach mezoterapii igłowej zatwierdzonych przez FDA (Food and Drug Administration), natomiast decyzję o jej wyborze podejmuje osoba wykonująca zabieg. Należy pamiętać, aby stosowane składniki posiadały odpowiednie certyfikaty do podania parenteralnego.
Najczęściej podawanymi substancjami są: kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany, witaminy, enzymy, hormony, kwas l-polimlekowy, osocze bogatopłytkowe czy substancje o działaniu lipolitycznym.