KOLAGEN Tropo i Atelo

KOLAGEN

Około 40% całego kolagenu organizmu człowieka znajduje się w skórze, gdzie stanowi on blisko 70% masy wszystkich białek. Kolagen stanowi strukturalną podstawę budowy skóry właściwej. Jest to  białko fibrylarne, wytwarzane przez komórki tkanki łącznej, budującej warstwę skóry właściwej – fibroblasty, odpowiedzialne nie tylko za jego syntezę, ale też za rozkład. Zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy syntezą a degradacją kolagenu jest istotne dla prawidłowej funkcji tkanki łącznej.

TROPOKOLAGEN TYPU I

Fibroblasty w procesie neosyntezy kolagenu, wydzielają do macierzy zewnątrzkomórkowej tropokolagen typu I. Tropokolagen typu I, w postaci potrójnej helisy, jest prekursorem dojrzałego kolagenu. Dojrzałe włókna kolagenu w macierzy zewnątrzkomórkowej, tworzą charakterystyczny układ przestrzennej siatki – biorusztowanie, które odpowiada za integralność strukturalną, sprężystości tkanek oraz wytrzymałość na rozciąganie.

Z czasem włókna kolagenowe ulegają biodegradacji przy udziale enzymów z  grupy metaloproteinaz. Przesunięcie równowagi pomiędzy procesem biosyntezy i  biodegradacji związane z wiekiem, działaniem promieniowania UV, czy wolnych rodników, przekłada się na zaburzenia w  funkcjonowaniu skóry, a  także powstawanie widocznych oznak starzenia wewnątrz- i zewnątrzpochodnego skóry.

TROPOKOLAGEN TYPU I jest podstawowym składnikiem kolagenu występującego w organizmie.

Preparaty CMDs przeznaczone są do regeneracji i odbudowy zarówno skóry twarzy, szyi, dekoltu i całego ciała, jak również do odbudowy struktury przestrzennej tkanki podskórnej i mięśni.

Mechanizm działania polega na natychmiastowej odbudowie włókien kolagenowych skóry i tkanki podskórnej, bez konieczności oczekiwania na pobudzenie mechanizmu neosyntezy kolagenu przez fibroblasty. Ten proces zostaje zapoczątkowany właśnie przez natychmiastową odbudowę biorusztowania – fibroblasty, po odzyskaniu połączenia z macierzą zewnątrzkomórkową, zaczynają produkować własny tropokolagen typu I, z którego powstają włókna kolagenowe. Dodatkowo, występujące w preparatach CMDs substancje pomocnicze w postaci witamin i bioflawonoidów, przyspieszają metabolizm komórkowy, przyczyniając się do jeszcze efektywniejszego procesu regeneracji tkanek.

WŁAŚCIWOŚCI PREPARATÓW :

Regeneracja skóry

– nawilżenie, poprawa gęstości i sprężystości skóry przy zwiotczeniu/ uszkodzeniu związanym z wiekiem czy fotostarzeniem, spłycenie zmarszczek, leczenie blizn i rozstępów.

Działanie na tkankę podskórną

– redukcja lokalnych nadmiarów tkanki tłuszczowej, cellulitu, poprawa struktury przestrzennej tkanki podskórnej.

Działanie na mięśnie mimiczne i mięsień szeroki szyi

– poprawa napięcia mięśniowego oraz tonusu mięśni.

Działanie na mięśnie żucia (żwacze)

– zmniejszenie napięcia mięśni żucia (bruksizm) i ustąpienie związanego z tym bólu mięśniowo-powięziowego w obrębie twarzy/ głowy.

Działanie na skórę głowy 

– poprawa struktury i funkcji skóry owłosionej głowy, poprawa unaczynienia skóry, zahamowanie procesu utraty włosów, pobudzenie brodawek włosa do właściwej funkcji.

MD-TISSUE – REGENERACJA BIORUSZTOWANIA SKÓRY

Odbudowa biorusztowania z włókien kolagenowych, stymulacja neosyntezy kolagenu.

MD-MATRIX – BEZPIECZNE MODELOWANIE SYLWETKI

Usuwanie lokalnych nadmiarów tkanki tłuszczowej, ujędrnianie podskórnej tkanki łącznej.

MD-MUSCLE – MIĘŚNIE POD KONTROLĄ

Utrzymanie tonusu mięśniowego, zmniejszenie napięcia mięśniowo-powięziowego, zrelaksowana twarz i szyja.

Wszystkie produkty z linii CMDs zawierają kolagen pochodzenia świńskiego w postaci tropokolagenu typu pierwszego oraz substancje pomocnicze pochodzenia naturalnego – różne, w zależności od preparatu i celu podania.

MD-TISSUE to produkt stworzony przede wszystkim do regeneracji starzejącej się skóry. Stosuje się go drogą mezoterapii śródskórnej, techniką mikrogrudki lub tunelową, w zależności od miejsca podania.

Tropokolagen typu I jest głównym składnikiem działającym, który od razu po podaniu zostaje wbudowany we włókna kolagenowe skóry, tworząc biorusztowanie. Odbudowanie biorusztowania pobudza fibroblasty do neosyntezy kolagenu typu I, oraz hamuje biosyntezę metaloproteinazy MMP I, co zapobiega rozkładaniu kolagenu w macierzy zewnątrzkomórkowej. MD-TISSUE pobudza proliferację (namnażanie) fibroblastów oraz ich migrację do miejsca uszkodzenia. W swoim składzie, obok tropokolagenu typu I, preparat zawiera również:

  • kwas askorbinowy –substancja pomocnicza, która – dzięki silnym zdolnościom antyoksydacyjnym -„wymiata” wolne rodniki, chroniąc w ten sposób kolagen w tkankach; wpływa również na dojrzewanie włókien kolagenu,
  • witaminy z grupy B– B1, B2, B6, które są niezbędnymi kofaktorami cyklu Krebsa, czyli cyklu produkcji wysokoenergetycznych cząsteczek ATP, co umożliwia nie tylko przyspieszenie cyklu neosyntezy kolagenu w fibroblastach, ale również przyspiesza odbudowywanie biorusztowania stworzonego przez podanie tropokolagenu typu I;
  • glukonian magnezu, który jest składnikiem szczególnie ważnym w procesie dojrzewania kolagenu.

STANDARDOWY PROTOKÓŁ LECZENIA:

  • 1 zabieg w tygodniu przez pierwsze 4 tygodnie
  • 1 zabieg co drugi tydzień przez 1 miesiąc
  • 1 zabieg w miesiącu przez 2 kolejne miesiące
  • 1 zabieg co 6-12 miesięcy w celu podtrzymania efektów

 

W przewlekłych stanach patologicznych należy kontynuować zabiegi:

1 zabieg w tygodniu do momentu złagodzenia objawów, a następnie stosować 1 zabieg w miesiącu, bez ograniczeń czasowych.

Zabiegi podtrzymujące efekt: co 6-12 miesięcy, zazwyczaj 1–2 zabiegi. Najlepiej przeprowadzać je po okresie letnim, aby uzyskać efekt nasycenia tkanki łącznej skóry właściwej kolagenem i ciągłego pobudzenia metabolizmu fibroblastów oraz – w okresie wiosennym – jako przygotowanie skóry do lata.

MD-MUSCLE to produkt znajdujący szczególne zastosowanie w medycynie estetycznej. Jego zadaniem jest – z jednej strony – poprawić tonus mięśniowy i wpłynąć na regenerację nadmiernie zwiotczałych mięśni, co jest związane z procesem starzenia, a z drugiej – zmniejszyć nadmierne napięcie mięśni. Jest to możliwe ze względu na unikalny skład preparatu. Napięcie spoczynkowe i struktura mięśnia zależą od tkanki łącznej, zbudowanej z kolagenu.

Tropokolagen typu I odpowiada za regenerację i poprawę struktury mięśnia, a także za jego metabolizm, ze względu na poprawę funkcji naczyń krwionośnych, które przebiegają w tej tkance i odżywiają mięsień. Przywrócony zostaje właściwy tonus mięśniowy.

Szczególnie widoczne jest to na szyi. Mięsień platysma (m. szeroki szyi) z wiekiem wiotczeje i pociąga za sobą zwiotczałą skórę, co niekorzystnie wpływa na wygląd. Przywrócenie właściwego napięcia spoczynkowego tego mięśnia oraz poprawa kondycji skóry i powięzi, z którymi ten mięsień jest zrośnięty, wpłynie bardzo korzystnie na wygląd szyi.

Poza tropokolagenem typu I, fiolki z preparatem MD-MUSCLE zawierają również bioflawonoidy – substancje pomocnicze z ekstraktu z dziurawca (hiperycyna, kwercetyna i rutozyd). Hiperycyna, odpowiada za obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego, kwercetyna i rutozyd – wykazują silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu mogą chronić kolagen przed uszkodzeniami. Mają one też działanie przeciwzapalne, co przyczynia się do poprawy stanu struktur zbudowanych z tkanki łącznej oraz naczyń krwionośnych.

Dzięki właściwościom preparatu MD-MUSCLE, mamy do czynienia z poprawą funkcji mięśnia i tym samym ze zmniejszeniem nadmiernego napięcia, jeżeli takie występuje. Można to bezpiecznie wykorzystać w iniekcjach do mięśni mimicznych twarzy, wspierając działanie toksyny botulinowej lub podawać tam, gdzie toksyny podawać się nie powinno, np. w okolicy brody do mięśnia bródkowego, czy w okolicy kąta ust do mięśnia obniżacza kąta ust.

STANDARDOWY PROTOKÓŁ LECZENIA:

Iniekcje podaje się do brzuśców mięśni twarzy i szyi podobnie jak toksynę botulinową lub podskórnie w projekcji brzuśca mięśnia, między pojawiającymi się zmarszczkami; zazwyczaj 0,1 ml/punkt wkłucia.

Iniekcje można podać na 3 tygodnie przed planowanym podaniem toksyny botulinowej, 1–2 zabiegi/tydzień, aby uzyskać maksymalną relaksację mięśni twarzy i szyi, co pozwoli na zmniejszenie ilości podanej toksyny botulinowej.

Iniekcje podtrzymujące można kontynuować po 8 tygodniach od iniekcji toksyny botulinowej, stosując 1 zabieg w razie potrzeby, zazwyczaj co 3-6 miesięcy

MD-MATRIXto produkt stworzony, aby maksymalnie przyspieszyć metabolizm tkankowy. Można go zastosować w bezpiecznym usuwaniu nadmiaru lokalnej tkanki tłuszczowej, np. okolicach podbródka, pępka czy nad kolanami, ale też do walki z cellulitem.

Tropokolagen typu I przyczynia się do odbudowy strukturalnej tkanki łącznej włóknistej, wchodzącej w skład tkanki tłuszczowej, zarówno w jej lokalnych nadmiarach, jak i w cellulicie. Tym samym odbudowuje się zaopatrzenie w naczynia krwionośne i limfatyczne, co usprawnia metabolizm i krążenie limfy w danym obszarze. Regeneracja tkanki łącznej włóknistej wpływa również na wygląd pokrywającej dany obszar skóry, dzięki odzyskaniu sprężystości i elastyczności struktur tkanki podskórnej.

Kwas cytrynowy jest główną substancją pomocniczą w MD-MATRIX i jest podstawowym substratem cyklu Krebsa, inaczej zwanego cyklem kwasu cytrynowego. Jest bardzo silnym „przyspieszaczem” metabolizmu komórkowego, daje energię w postaci cząsteczek ATP.

Witamina B3 (nikotynamid) z kolei,  bierze ona udział w procesach metabolizmu komórkowego przebiegających w tkance tłuszczowej i wpływa na przyspieszenie redukcji lokalnych nadmiarów tej tkanki.

Substancje te umożliwiają przyspieszenie procesów metabolicznych przebiegających w adipocytach, prowadząc do szybszego spalania tłuszczu. Aktywują one procesy metaboliczne w fibroblastach, co umożliwia odbudowę lokalnej struktury tkanki łącznej i prowadzi do przywrócenia prawidłowej architektury tkanek oraz miejscowego mikrokrążenia.

Atelokolagen LINERASE jest innowacyjną terapią z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej, która regeneruje i odbudowuje skórę, a tym samym przywraca jej utraconą sprężystość, jędrność i naturalny blask.

Atelokolagen LINERASE dzięki swojej bioaktywności intensywnie i wysoce skutecznie stymuluje produkcję nowych fibroblastów i włókien kolagenowych, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, a tym samym młodszego wyglądu. Preparat przeznaczony jest do regeneracji i odbudowy skóry, przywrócenia jej gęstości, sprężystości i elastyczności, wygładzenia zmarszczek, redukcji wiotkości, rozstępów i blizn zanikowych,  Dzięki terapii skóra staje się wyraźnie odmłodzona.
Terapia jest dostępna w Polsce od czerwca 2015 roku (jego światowa premiera miała miejsce w marcu 2015 r). Linerase to jedyny dostępny na rynku atelolagen typu I w formie iniekcji, przeznaczony do okolic twarzy, szyi, dekoltu, dłoni  i całego ciała. Został wyróżniony przez Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych prestiżową nagrodą Perły Dermatologii Estetycznej.

LINERASE to przełomowy zabieg w walce z oznakami starzenia. Jest nowoczesnym i bezpiecznym preparatem do podawania śródskórnego, zarejestrowanym  jako wyrób medyczny. Co istotne, terapia nie wywołuje skutków ubocznych ani reakcji alergicznych. Procedura zabiegu jest małoinwazyjna, dzięki czemu nie wymaga okresu rekonwalescencji.

LINERASE po przygotowaniu roztworu z proszku posiada formę płynną. Podawany jest śródskórnie w formie mezoterapii.  Jest aplikowany za pomocą cienkiej i bardzo krótkiej igły (4 mm) w formie niewielkich depozytów w odstępach 1-3 cm na całym  obszarze skóry poddanej terapii. Po zabiegu w miejscu podania preparatu wykonywany jest delikatny masaż.

Zabieg LINERASE jest małoinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Po zabiegu może pojawić się w miejscu podania preparatu zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie bądź tkliwość. Reakcje te zazwyczaj ustępują po kilku godzinach, mogą jednak utrzymać się maksymalnie 3- 7 dni, po czym samoistnie ustępują.

Całkowita terapia składa się z 2 do 3 zabiegów w zależności od zaleceń oraz stanu skóry. Pierwsze efektysą widoczne już po 5 – 7 dniach. Przy skórach bardzo dojrzałych zaleca się wykonanie 4 zabiegów w odstępie 2 – 3 tygodniowym dla uzyskania pełnego efektu liftingu.