Działanie botoksu powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami.

W konsekwencji dochodzi do zupełnie bezpiecznego i odwracalnego procesu zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu – mięśnie przestają się nadmiernie kurczyć, a zakończenia nerwowe nie wysyłają neuroprzekaźnika.

Terapia botoksem pozwala uzyskać optymalne efekty podczas korekty brwi oraz leczenia zmarszczek różnego typu, takich jak:

  • kurze łapki,
  • lwia zmarszczka,
  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki palacza,
  • zmarszczki królicze,
  • zmarszczki pod oczami.

Zabieg z toksyny botulinowej zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Lekarz przeprowadza wywiad w celu wykluczenia przeciwwskazań i ustalenia celu terapii. Ma to na celu zapewnienie pacjentowi maksimum bezpieczeństwa dla jego zdrowia i satysfakcji z zabiegu.

W zależności od indywidualnych uwarunkowań, lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej na potrzeby konkretnego pacjenta, Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą.

Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne. Większość pacjentów porównuje iniekcję do uczucia ukąszenia komara.

 

Zabieg z zastosowaniem botoksu nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Przez okres 24 godzin po zabiegu botoksem należy powstymać się od spożywania alkoholu.

Nie należy również podejmować bardzo dużej aktywności fizycznej.

Wskazane jest aby w okresie 2 tygodni od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny czy solarium. Zdarza się, że występuje niewielki obrzęk który jednak znika po ok  2 godzinach.

Nowe zakończenia nerwowo-mięśniowe, powstrzymane w rozwoju w wyniku działania toksyny botulinowej, tworzą się w czasie od 4 do 12 miesięcy. Najczęściej, pacjenci cieszą się otrzymanym efektem przez około 4-6 miesięcy.